سرمایه‌گذاری در رمزارزها: راهنمای كامل برای مبتدیا​ن

سرمایه‌گذاری در رمزارزها: راهنمای كامل برای مبتدیا​ن

در نهایت تصمیم خود را گرفته‌اید: آماده سرمایه‌گذاری در رمزارزها هستید​. بسیار خوب، وقت خوبی را برای این كار انتخاب كرده اید رمزارزهای برتر مانند بیت كوین (BTC) و اتریوم (ETH) در سال 2017 رشد چشم گیری داشتند و با افزایش نفوذ رمزارزها و آگاهی مردم در مورد آن ها، به خصوص قراردادهای آتی با پشتوانه نهادی، به نظر می رسد این روند فزاینده در سال 2018 نیز ادامه یابد.

نمی دانید از کجا شروع كنید؟! مشکلی نیست. در این مستند تمام نکات مهمی كه دانستن آن برای یك فرد مبتدی ضرورری است را توضیح خواهیم داد​.

سرمایه‌گذاری در رمزارزه​ا

اول از همه: شما باید خودتان را برای نوسانات شدید قیمت در این اکوسیستم آماده کنید. افزایش شدید قیمت بیت كوین را كه از 17،000 دلار گذشته بود را در نظر بگیرید. طی چند روز این رقم حدود 10،000 دلار افزایش پیدا كرده و از 7000 به 17،000 رسیده  است.

این نوسانات شدید برای سرمایه گذاران مناسب بود، زیرا ارزش پرتفوی آن ها را بالا برد اما این فضا شاهد رخدادهایی كاملاً برعكس این نیز بوده است. به عنوان مثال، وقتی که بازار معاملاتی دارایی های دیجیتال Mt.Gox در سال 2014 سقوط كرد، قیمت بیت كوین نیز همراه با آن كاهش زیادی داشت​.​

بعد از آن اتریوم نیز به عنوان دومین رمزارز بازار بر اساس كپ بازار، نوسانات قابل ملاحظه ای داشته است. قیمت ETH در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۰۰۰ درصد افزایش داشته‌است.​  

حتی در تصویر بالا نیز شدت نوسانات واضح است. ببینید چگونه قیمت ETH در نیمه اول ماه ژوئن و اوت نصف شده است.

این نوسانات ناگهانی برای سرمایه گذاران سنتی قابل درك نیست اما این نكته مهم را در نظر داشته باشید که جنبش‌های قیمت تا حد زیادی از عدم بلوغ اکوسیستم crypto به وجود می آیند.

در پایان روز، هیچ تضمینی برای اتفاقاتی كه در قیمت cryptoها می افتد، وجود ندارد اما آنچه مسلم است این است که قابلیت‌های تکنولوژی و نوآوری های رمزارزها و به خصوص بیت كوین به عنوان محرک اولیه، دلیلی برای خوش بینی در مورد این اكوسیستم است.

پیش زمینه: این شوك ها و نوسانات Crypto از كجا نشأت می گیرد​؟

بسیاری از دانشمندان ناآگاه در مورد رمزارزها، این سیستم را به طور کلی کلاهبرداری نامیده‌اند. با این حال، پیدایش بیت كوین و سایر رمزارزها، همراه با مطبوعات در تاریخ ثبت شده است و مانند Magna Carta در میان سایر دستاوردهای مهم بشر به یاد آورده می شوند. و این چیزی است که سرمایه گذاران آینده‌نگر باید در ذهن خود داشته باشند.​  

Magna Carta، اصطلاحی برای تجلی روح آزادی خواهی و عدالت طلبی بشر است. كه برای نخستین بار یك حاكم ستمگر را متوقف كرده است و در یک مقیاس بی سابقه و بسیار بزرگتر، مطبوعات صدای بی‌صداها شدند. به بی فكران تفكر بخشیدند و این راه را برای تکوین آزادی انسان در قرن‌های بعد هموار نمود.

بدین ترتیب عصر آزادی آغاز شد. دوره ای كه دردهای رو به رشد خودش را داراست- دردهایی که بیت كوین و سایر رمزارزها، می‌توانند به کاهش آن کمک کنند.​  

برای اثبات آغاز آن، اولین بلوک بیت كوین با این عنوان روز به امضا رسید: "تایمز ۰۳ / ۱ / ۲۰۰۹ صدراعظم در آستانه دومین طرح نجات برای بانک‌ها"، اینكه بیت كوین در روزهای آغازین بحران مالی ۲۰۰۸ به وجود آمده است، شعر واقعی است، اما جای تعجب ندارد​.​

دلیل این ادعا این است که بیت كوین برای حل علت رکود بزرگ ایجاد شد: سو استفاده از اعتماد مردم توسط نهادهای متمرکز​.

Alas، خالق یا خالقان ناشناس بیت كوین، راه‌حل را کد گذاری کردند: یک دفترکل بلاكچین که از طریق آن ارزش ها، حتی ایده‌ها، می‌توانند به صورت فرد به فرد معامله شده و بدون نیاز به شخص سوم و هرگونه سانسور و واسطه ای این كار صورت پذیرد​.

این تعریف نهایی از آزادی فردی است.اینطور نیست؟ چون پول، همانطور كه Andreas Antonopolous دانشمند به ما می‌گوید، " زبانی است كه مردم برای بیان ارزش ایجاد كرده اند".

در حال حاضر هیچ‌کس از کیم جونگ اون گرفته تا رئیس‌جمهور ترامپ و هر کسی در این میان، نمی‌تواند از ابراز ارزش به دیگران جلوگیری کند. این حق حاکمیت است که انسان‌ها هرگز قبلا نداشته اند و جنبه های كلان و مختلفی نیز دارد.

بیت كوین مانند Magna Carta بعدی است این سیستم بین مردم و افرادی كه قدرت را در دست دارند، تساوی برقرار می كند. بیت كوین به مردم عادی امكان مقابله با قدرت را می‌دهد که مرحله بعدی نبرد طولانی بشریت به سمت آزادی است و در یک اثر دومینووار، بیت كوین راه را برای بلاكچین های جدید هموار كرده و آزادی را کامل‌تر خواهد کرد.

تصور کنید که موسسات غیر متمرکز در آینده به جای واسطه‌های بروکراتیک که تمایل به به فساد كشیدن همه چیز را دارند، با قراردادهای هوشمند بلاكچین کار می‌کنند​.

بلاكچین ها جوامع را از بالا تا پایین تمركززدایی می كنند و پیشرفت حاصل‌شده، بهترین شانس بشریت برای تحقق عدالت خواهد بود​.

این عهد و رسالت بیت كوین است و به همین دلیل است که حباب بیت كوین یک حباب سوداگرانه سنتی نیست.

آیا من باید سرمایه‌گذاری کنم؟ به چه مقدار​؟

ما در Blockonomi نمی‌توانیم توصیه مالی به شما بدهیم شما هستید كه آینده مالی خود را رقم می زنید. بنابراین باید تحقیقات خود را انجام دهید و تصمیم بگیرید که آیا سرمایه‌گذاری در رمزارزها برای موقعیت شما مناسب است یا خیر.

و این نكته مهم نیز لازم به ذكر است كه صدها رمزارز وجود دارد. برخی امیدوار کننده و برخی از آن‌ها نیز كاملاً كلاهبرداری هستند پس عمومیت دادن می‌تواند کمی گمراه كننده باشد.

آنچه که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که آنچه برخی افراد دیگر فکر می‌کنند را با شما به اشتراك گذاشته و توجه شما را به این واقعیت که رمزارزها یک تکنولوژی کاملا مبتکرانه هستند و پتانسیل ایجاد تحول در جوامع را برای بهتر شدن دارند، جلب نماییم​.

قبلا نظر ده‌ها نفر از صاحب نظران و دانشمندان را شنیده‌اید که گفته‌اند بیت كوین مرده‌است یا به زودی از میان می رود. اما واقعیت این است که شما در حال مطالعه این مقاله هستید و همین امر نشان می‌دهد که به موضوع علاقمند بوده و می‌خواهید بدانید اگر به اكوسیستم وارد شوید، سرمایه گذاری در آن به چه صورت خواهد بود​.

به همین منظور، نظرات اخیر Mike Novogratz مدیر تامین مالی سابق Fortress hedge را در نظر بگیرید که به بلومبرگ گفته بود: سرمایه گذاری به میزان یك تا سه درصد از ارزش خالص دارایی ها برای شما یك موقعیت پایدار و با ریسك مناسب و بدون سطح بالایی از ریسك مالی را فراهم می كند​.

اینها دستورالعمل‌های عملی و منصفانه هستند حتی برای افراد محافظه‌کار نیز كاربردی است. اما بهتر است که با احتیاط عمل کنیم، به خصوص اگر شما یک سرمایه‌گذار کهنه‌کار هستید​.

در این مرحله، مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توانید آن را درونی کنید این است​:

در رمزارزها بیشتر از آنچه که می‌توانید به عنوان زیان از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید​.

یعنی مبلغی را در رمزارزها سرمایه گذاری كنید كه اگر تمام آن را به عنوان زیان از دست بدهید، مشكلی برایتان پیش نیاید درست است كه احتمال وقوع چنین رخدادی بسیار كم است؛ اما پیش از این سابقه كاهش های ناگهانی در بازار رمزارزها وجود داشته است. رخدادهای " قوی سیاه" مانند ممنوعیت بازار معاملاتی رمزارزها در چین و كلاه برداری های صورت گرفته نشان می دهد كه هنوز فضای رمزارزها به بلوغ و تكامل نرسیده است​.

كلاهبرداران پول شما را می خواهن​د

همه پروژه های crypto به اندازه بیت كوین و اتریوم قابل‌اعتماد نیستند​.

به عبارت دیگر، پروژه‌های crypto وجود دارند که كلاهبرداری محض هستند و برای فریب سرمایه گذاران رمزارزها طراحی و به بازار ارائه شده اند​.

و بعضی از سرمایه گذاران واقعا همه چیز خود را در كلاهبرداری ها از دست داده‌اند بهترین کاری که می‌توانید برای حصول اطمینان از قربانی نشدن چنین كلاه برداری هایی انجام دهید این است كه تا حد ممكن تحقیق نمایید. در انتخاب پرتفوی خود بسیار دقیق و باریك بین باشید​.

پرتفوی خود را با كوین هایی شروع كنید كه سوابق شفافی از چند ماه یا حتی چند سال گذشته آنها در دسترس است​.

رمزارزهای امیدواركننده و قابل اعتماد برای سرمایه‌گذار​ی

هر پروژه مزایا و معایب خود را دارد، اما تا حد زیادی، بازار خودش وضعیت را نشان می دهد بیشتر كوین هایی كه در فهرست ده رمزارز برتر بازار قرار دارند، پروژه های قوی و قابل اعتمادی هستند.

به طور کلی، برترین ها در بازار فعلی شامل موارد زیر می شود​:

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • (Bitcoin Cash (BCH
 • (Litecoin (LTC
 • (Dash (DASH
 • (Monero (XMR
 • (NEM (XEM

هنوز چندین پروژه جالب در میان صد كوین برتر بازار وجود دارد، اما هرچه از دو كوین اول فاصله بگیرید، سرمایه گذاری شما پرریسك و پرریسك تر می شود​.

نحوه خرید رمزارزه​ا

ما راهنمای خرید كوین های اصلی مانند بیت كوین و اتریوم را در کنار یکدیگر قرار داده‌ایم زمانی که اینها را خریداری کردید، می‌توانید از آن برای خرید ارزهای دیگر در بازارهای مختلف استفاده کنید.

خرید بیت كوین و اتریوم​:

 • How to Buy Bitcoin using a Credit or Debit Card
 • o How to Buy Bitcoin With PayPal
 • How to Buy Ethereum using a Credit or Debit Card

بهترین بازارهای معاملاتی برای سایر رمزارزه​ا

 • CoinbaseReview
 • BinanceReview
 • CoinmamaReview
 • Paxfulreview
 • CEXReview
 • LocalbitcoinsReview
 • BittrexReview

استراتژی سرمایه گذاری در رمزارزه​ا

استراتژی ۱: نگهداری یا Hold

​ در سرمایه گذاری رمزارزها دو استراتژی پایه و اصلی وجود دارد: نگهداشت یا Hold و خرید و فروش روزانه یا Daytrading.​ ایده اصلی هر دو استراتژی یكی است: خرید با قیمت پایین و فروش با قیمت بالا.

استراتژی ​نگهداری برای مبتدیان و سرمایه گذاران غیر حرفه ای و محتاط استراتژی بهینه است. کاربرانی که این استراتژی را اتخاذ می كنند، تا حد ممكن كوین ها را جمع آوری و ذخیره كرده به این امید كه در بلند مدت ارزش آن ها افزایش می یابد این یک استراتژی ساده است که به ندرت منحنی یادگیری دارد.

بهترین كار این است كه در حالتی قیمت ها در بازار پایین است تا می توانید كوین خریداری كنید​.

برای به حداکثر رساندن سود بالقوه، شما باید زمانی که قیمت‌ها در کم‌ترین سطح هستند، بخرید​.

صحبت در مورد این كار راحتتر از انجام دادنش است اگر در مورد یك پروژه در بازه بلند مدت، به شدت خوش بین و ریسك پذیر هستید می توانید این اصل را نادیده بگیرید. برای مثال اگر بر این باورید كه اتریوم روزی به ارزش 3،000 دلار می رسد، دیگر فرق چندانی ندارد كه آن را با قیمت فعلی 300 دلار بخرید یا 400 دلار​.

​استراتژی ۲: خرید و فروش روزانه یا Daytrad​e

گزینه دیگر شما خریدوفروش روزانه یا Daytrade است كه در آن به صورت روزانه و روتین خرید انجام می دهید به این امید كه سرمایه گذاری خود را توسعه دهید. ​

در اینجا از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این استراتژی اجتناب می كنیم؛ زیرا این استراتژی برای مبتدیان اصلاً توصیه نمی شود سرمایه گذاران هر روز هزاران دلار را از دست می‌دهند و سعی می‌کنند از بازارهای crypto سبقت بگیرند.

شما باید زمان بسیاری صرف کنید و پیش از اینکه حتی خریدوفروش روزانه را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید، چیزهای بیشتری درباره این اکوسیستم یاد بگیرید با این وجود، ایده خرید با قیمت پایین و فروش در قیمت بالا همچنان ایده اصلی است.

ایمن سازی سرمایه گذاری برای نگهداری بلند مد​ت

زمانی كه بیت كوین برای نخستین بار ارائه شد، قیمت آن كمتر از 0.01 دلار بود و اكنون ارزش هر بیت كوین به 16،800 دلار رسیده است​. این اصلی ترین نمونه از سود بلند مدت است که فضای crypto تاکنون دیده است​.

در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که افزایش قیمت crypto به این منوال ادامه یابد، این احتمال وجود دارد که نفوذ گسترده در سال‌های آتی می‌تواند ارزش كوین ها را تا ۵، ۱۰، ۲۰ سال آینده به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد​.

قمار بر سر این است که مشخص كنیم کدام پروژه‌ها برنده خواهند شد ریسك اینجا به وجود می آید.

بهترین کاری که حین نگهداری كوین ها می‌توانید انجام دهید این است که كوین های موجود در پرتفوی خود را به بهترین و ایمن ترین شكل ممكن، ایمن سازی كنید​.

بهترین راه برای این کار چیست یك كیف پول سخت افزاری برای رمزارزهای خود تهیه كنید.

بازارهای معاملاتی و کیف پولی نرم‌افزاری به طور كامل امنیت سرمایه كاربران را تضمین نمی كنند از سوی دیگر، کیف پول های سخت افزاری در حال حاضر نفوذناپذیرترین ابزارهای نگهداری crypto هستند.

مهم‌ترین کیف پول های سخت افزاری که می‌توانید امروز خریداری كنید​:

 • Ledger Nano S
 • LedgerBlue
 • TREZOROne
 • TREZOR T

این کیف پول ها بسیار ایمن است زیرا آن‌ها crypto را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و این كار ریسك نفوذ هکرها را کاهش می‌دهد و این ابزارها به گونه‌ای ایمن ایجاد می‌شوند که حتی می‌توانند بدون هیچ نگرانی با کامپیوترهای آلوده نیز تعامل داشته باشند.

سرمایه‌گذاری ۱۰۱: معاملات خود را پیگیری نمایید​.

اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری در رمزارزها را آغاز کنید، پس باید تمامی اطلاعات مربوط را پیگیری نمایید امور مالیاتی، مالیات خود را می‌خواهد و برایش مهم نیست كه شما كجا زندگی می كنید؛ بنابراین می توانید به طور پیشگیرانه از بروز هرگونه نابسامانی از طریق حسابداری صحیح سرمایه گذاری ها و معاملات خود، پیشگیری نمایید.

یك وب سایت عالی برای این منظور، cointracking.info است​.

این سامانه به راحتی اجازه وارد كردن تمام معاملات را می دهد؛ بدین ترتیب می توانید معاملات خود را به خوبی سازمان دهی نمایید. ​

سایت‌های دیگر که ممکن است برای مقاصد حسابداری مفید باشند عبارتند از CoinMarketCap، Coincap.io و CryptoCompare​.

منابع قابل اعتماد را پیدا کنی​د

تصمیمات شما در فضای crypto به اندازه منابعی که برای اتخاذ آن تصمیمات استفاده می‌کنید، خوب خواهد بود​.

خطاها و نوسانات زیادی در اکو سیستم وجود دارد، بنابراین برای شما مهم است که منابع قابل اعتماد را پیدا كنید افرادی كه دانش فنی زیادی دارند، همیشه منبع خوبی برای شروع هستند، مانند Boxmining و van on Techh.

فقط سعی کنید خبرگان صنعت را براساس انگیزه‌ آن ها در نظر بگیرید آیا پروژه X در حال تخریب پروژه Y است چون رقیب هستند یا اینکه  نشانه های قانونی و مجاز برای این ادعا وجود دارد؟

داشتن منابع قابل اعتماد به شما کمک خواهد کرد که از این نوع كارشكنی ها برحذر شوید​.

اگر شما به دنبال محیط غیررسمی تر و درعین حال دارای اطلاعات مفید هستید، زیرمجموعه های مرتبط با crypto را در Reddit امتحان كنید آن‌ها مملو از گفتگوهای مفید درباره سرمایه‌گذاری در رمزارزها هستند.

همواره اطلاعات خود را در مورد رمزارزها و فضای crypto به روز نگاه دارید​.

اكوسیستم crypto فضایی است كه نسبت به اخبار بسیار حساس است به عنوان مثال، زمانی که چین مبادلات رمزارز را در اکتبر ۲۰۱۷ ممنوع  کرد، قیمت رمزارزها در تمام جهان كاهش یافت.

اگر در بازار سفارش باز و یا اهداف سرمایه‌گذاری دارید، باید به طور منظم اخبار مربوط به تمام اتفاقات مربوط به این فضا را بررسی کنید​.

داستان‌های اصلی crypto به سرعت از طریق رسانه‌های اجتماعی پخش می‌شوند، پس حتی می‌توانید از توئیتر خود به طور مرتب برای به روزرسانی اخبار و اطلاعات خود استفاده نمایید​.

به یاد داشته باشید که نباید به صورت كوركورانه و بیش از حد گرفتار شوی​د

ممکن است وسوسه شوید که تمام انرژی خود را صرف رمزارزها كنید این ایده خوبی است، اما به یاد داشته باشید که آن را سالم نگه دارید. همه چیز در حد اعتدال خوب است​.

حتی اگر در حال كسب سود هستید، اجازه ندهید که تمام فكر و ذكرتان را درگیر كند نیازی نیست كه هر پنج دقیقه یکبار CoinMarketCap را چک کنید. زندگی بدون دانستن اینكه پورتفوی شما امروز در سطح قرمز یا سبز است نیز ادامه خواهد یافت. هرچهه بیشتر وسواس پیدا کنید، بی احتیاطی شما نیز بیشتر می‌شود و تصمیمات سرمایه‌گذاری نیز از این بی احتیاطی متأثر خواهند شد​ و این زمانی است که پرتفوی افراد فراتر از حد جبران دچار زیان می شود نگذارید چنین اتفاقی برای شما رخ دهد.

سعی کنید همیشه متعادل و در مسیر چشم انداز خود باقی بمانید بدین ترتیب هوشمندانه تر سرمایه گذاری می كنید و آینده مالی خود را  بهبود می بخشید.

به اشتراک بگذارید

احساس شما از خواندن این مطلب ؟

درباره ما

ارز مدرن درباره  کریپتو کارنسی ها، مطالب آموزشی،  اخبار روز و مطالب تحلیلی را نگارش می کند و همواره به روز ترین مطالب رمزارزها را در اختیار شما قرار می دهد. 

 

جدیدترین ارسال ها

ما را دنبال کنید