راهنمای دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین: مختصری در مورد مقدمات خرید بیت كوی​ن

راهنمای دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین: مختصری در مورد مقدمات خرید بیت كوی​ن

به نظر من ارزهای دیجیتال مانند بیت كوین برای آنكه به نفوذ گسترده دست یابند باید همانند اسكناس های پول رایج در دسترس باشند​. و این دقیقاً همان جایی است که نقش خودپردازهای بیت كوین آشكار می شود​.

این ماشین‌های خودکار همانطور كه از نامشان پیداست،  بیت كوین ارائه می كنند.  و در حالی که این ماشین‌ها هنوز از دسترسی كامل فاصله دارند، اما مطمئناً نشانه ای از دنیای نوآورانه آینده هستند به زودی، شهروندان در هر كجای جهان كه به خدمات بدون كاغذ روی می آورند، بجای آن می توانند به crypto متمایل شده و به لطف بیت كوین و ATMهای آن خدمات موردنظر خود را از طریق بیت كوین دریافت نمایند.

اما قبل از این که به توضیح آینده تحقق نیافته بپردازیم، شما را با چشم انداز دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین آشنا می کنیم​.

اولین دستگاه خودپرداز بیت كوی​ن

Waves Coffee House نخستین كسب و كاری است كه خودپردازهای بیت كوین را در محل خود پیاده سازی كرده است. بهره برداری از این دستگاه در اكتبر 2013 آغاز شد. در آن روز ارزش بیت كوین تراكنش شده از طریق این دستگاه، حدود ۱۰،۰۰۰ دلار آمریکا بود.

همان مقدار بیت كوین امروز حدود ۴۰۰،۰۰۰ دلار ارزش دارد. زمان بسیار زود می گذرد. دستگاه خودپرداز Waves Coffee House نیز نتیجه همكاری و تعامل میان Vancouver’s Bitcoiniac و LasVegas’ Robocoin بود​.

نکته: دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین به حساب‌های بانکی متصل نیستند​.

در این راستا، دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین به صورت تحت‌اللفظی، دستگاه‌های خودپرداز نیستند، چرا که دستگاه‌های خودپرداز سنتی حساب‌های بانکی واقعی کاربران را به یکدیگر متصل می‌کنند در عوض، دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین به دو چیز مرتبط هستند:

  • اینترنت
  • ​بازار معاملات بیت كوین

بر این اساس، دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین كیوسك محسوب می شوند و یا به شما رسید "کیف پول کاغذی" تراكنش را ارائه می‌کند كه نشان دهنده انتقال مقدار بیت كوین خریداری شده به یك آدرس كلید خصوصی است؛ بنابراین برای دسترسی به حساب‌های پس‌انداز یا جاری خود به جای پانچ كردن كد PIN ، شما فقط از یک دستگاه خودپرداز بیت كوین برای تعامل با بازار معاملات بیت كوین استفاده می‌کنید. همچنین استانداردهای تأیید کاربر از دستگاه به دستگاه و شرکت به شرکت تغییر می‌کند​.

در مورد اولین ATM فوق‌الذکر یعنی Robocoin ATM، کاربران می بایست کف دست و کارت شناسایی شان را اسکن کنند، پس از آن دوربین دستگاه ها چهره ایشان را با کارت‌های شناسایی آن‌ها مطابقت می دهد پس از فرآیند راه‌اندازی اولیه، کاربران برای استفاده از خودپرداز بیت كوین تنها به پرینت کف دست خود نیاز داشتند.

بااینحال، هر دستگاه خودپرداز متفاوت است در برخی دستگاه ظرف چند ثانیه می توانید بیت كوین خریداری كنید و در برخی دیگر نیز این كار چند دقیقه طول می كشد.

آیا می‌خواهید یک دستگاه خودپرداز را در نزدیکی خود پیدا کنید​؟

خوب همه چیز جالب به نظر می‌رسد، اما چطور نزدیک‌ترین ATM بیت كوین را به خود پیدا می‌کنید؟ جای نگرانی نیست. هر وقت خواستید "coinatmradar.com" را چک كنید. ​

این سرویس ردیابی فوق‌العاده به شما این امكان را می‌دهد که نزدیک‌ترین ATM بیت كوین را پیدا کنید و مهم نیست كه در آن لحظه کجا هستید سرویس مكان یابی خود را فعال كرده و خرید بعدی خود را به راحتی انجام دهید. بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، ممكن است تا فاصله صد مایلی شما ATM ای وجود نداشته باشد بهترین حالت زمانی است که شما در نزدیکی یک شهر بزرگ به ویژه در اروپا و یا آمریکا زندگی کنید.

در مراکز اصلی Crypto مانند لندن و سانفرانسیسکو تعداد زیادی دستگاه خودپرداز بیت كوین برای انتخاب کاربران وجود دارد. در شهرهای کوچک‌تر هنوز زیاد نیستند. چنانچه بیت كوین در سال های آتی به نفوذ در جوامع ادامه دهد، ممكن است این وضعیت تغییر یافته و دسترسی به ATMهای بیت كوین آسان تر شود​.

چند دستگاه خودپرداز بیت كوین وجود دارد​؟

بر اساس داشبورد ردیابی ATMهای بیت كوین در coinatmradar.com نكات زیر قابل ذكر است​:

  • در حال حاضر 1،857 دستگاه‌ خودپرداز بیت كوین در سراسر جهان وجود دارد​.
  • حداقل ۵۹ کشور خودپرداز بیت كوین را راه اندازی كرده اند​.
  • در حال حاضر ۲۴ تولید کننده از این دستگاه خودپرداز وجود دارد​.
  • بیش از ۳۰۰ اپراتور این دستگاه‌ها را به عموم عرضه می‌کنند​.

این آمار در حال حاضر چشمگیر هستند، به خصوص برای یک دارایی دیجیتالی که به تازگی به رسمیت شناخته شده است​.

همه دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین دوسویه نیستند​.

منظور ما از دوسویه، خرید بیت كوین با وجه نقد و فروش آن از طریق دستگاه است در حال حاضر، بیشتر دستگاه‌های خودپرداز دوسویه نیستند.

آن ها فقط اجازه خرید بیت كوین در مقابل دلار، یورو و پوند و غیره را می دهند​.

هر چند که تعدادی از این دستگاه‌های خودپرداز وجود دارند که دو سویه هستند و اجازه می‌دهند که کاربران در لحظه بیت كوین خود را از طریق دستگاه به فروش برسانند​.

اگر می‌خواهید بیت كوین خود را از طریق یک دستگاه خودپرداز به فروش برسانید، اول چك كنید كه دستگاهی كه مكان یابی كرده اید، دوسویه هست یا خیر​.

​درست مانند خودپردازهای بانكی، هزینه كارمزد می تواند سرسام آور شود​.

در حال حاضر، دستگاه‌های خودپرداز نقدی به خاطر هزینه های كارمزدی بالایی كه بر روی تراكنش مشتریان دریافت می كنند، مورد شماتت قرار می گیرند و دستگاه‌های خودپرداز بیت كوین نیز از این امر مستثنی نیستند. ​

اگر شما فردی هستید که در حوزه Crypto تازه وارد هستید و هزینه ورود به آن برایتان مهم نیست، استفاده از ATM برای شما گزینه مناسبی است. اگر قیمت بیت كوین بعدها به ثبات برسد، دیگر اینكه چند پوند یا چند یورو اضافه پرداخت كنید، اهمیتی ندارد با این وجود، اگرر شما در مورد قیمت، محتاط هستید، این دستگاه‌های خودپرداز به وضوح برای شما مناسب نخواهند بود. بهتر است از طریق بازارهای معاملاتیی آنلاین تراكنش خود را انجام دهید زیرا هزینه كارمزد كمتری دارند​. در حال حاضر هزینه كارمزد برخی از دستگاه ها به 16 درصد تراكنش نیزز می رسد قطعاً با انجام تراكنش در بازارهای معاملات آنلاین در هزینه خود صرفه جویی خواهید كرد؛ اما میزان راحتی كار با ATMها قابل چشم پوشی نیست.

خودپردازهای بیت كوین می‌توانند یک منبع پایدار درآمدی برای صاحبان فروشگاه ها باشن​د

تعبیه یک دستگاه خودپرداز بیت كوین در فروشگاه كار ساده ایست: از یكی از صاحبان فروشگاه ها در مورد تمایلش برای نصب دستگاه در فروشگاه در قبال دریافت اجاره ماهانه (حدود 300 دلار برای هر دستگاه) بپرسید​.

بنابراین صاحبان فروشگاه ها نه تنها می توانند چند صد دلار اضافی در ماه در مقابل در اختیار گذاشتن فضای كوچكی از فروشگاه خود به دست آورند، بلکه به عنوان یك فاکتور جدید، خودپردازها سبب افزایش رفت و امد به فروشگاه ها و درنتیجه رونق بخشیدن به كسب و كار میزبان، می شوند این یک موقعیت برد - برد برای همه است. و با محبوب تر و مشهورتر شدن بیت كوین، طبیعتاً مكان خودپردازهای آن نیز محبوبیتت بیشتری پیدا می كنند تنها در ایالات‌متحده، نزدیک به ۹۰۰ دستگاه خودپرداز از طریق این نوع توافقنامه ها به وجود آمده‌اند.

قوانین شناسایی مشتری یا KYC می تواند در این مورد دخیل شود​.

قوانین مربوط به شناسایی مشتری (KYC) مقررات جدی هستند که برای جلوگیری از جرایم پولشویی در سراسر جهان رعایت می شوند.

بنابراین، بسته به جایی که شما در آن زندگی می‌کنید و نزدیک‌ترین سرویس دهنده ATM بیت كوین، شما و اپراتور دستگاه خودپرداز ممکن است نیاز داشته باشید که اطلاعات شناسایی دقیق تری ارسال نمایید​.

تایید هویت و حساب و انجام سایر پروتكل های امنیتی، كمتر از 4 دقیقه طول می كش​د

فرصت های رشد زیادی در این حوزه وجود دارد​.

تصور اینكه در حال حاضر كمتر از 2000 دستگاه خودپرداز بیت كوین وجود دارد، تعجب آور است. حال فكر كنید كه تا 5، 10 یا حتی 20 سال آینده این رقم به چه میزان خواهد رسید. انقلاب دیجیتال پیش تر از بشر در حركت است و دارایی‌های دیجیتال مانند رمزارزها نیز بازیگرانن اصلی در پیشبرد این انقلاب هستند. ​

به همین دلیل منطقی است که فکر کنیم بیت كوین در سال های آتی به معروفیت خود ادامه خواهد داد و در این صورت، می توانید تضمین  كنید كه خودپردازهای بیت كوین به معروفیت و پركاربردی خودپردازهای عادی امروزی خواهند شد.

به اشتراک بگذارید

احساس شما از خواندن این مطلب ؟

درباره ما

ارز مدرن درباره  کریپتو کارنسی ها، مطالب آموزشی،  اخبار روز و مطالب تحلیلی را نگارش می کند و همواره به روز ترین مطالب رمزارزها را در اختیار شما قرار می دهد. 

 

جدیدترین ارسال ها

ما را دنبال کنید